Heureka.sk - overené hodnotenie obchodu Aryor

BIO Marocký arganový šampón s rumančekom 250 ml

9,80€ Bez DPH:
8,17€

Bez SLS!

Lesk podporujúci šampón s arganovým olejom pre dokonalú výživu všetkých typov vlasov s osviežujúcim citrónom a rumančekom. BIO Arganový šampón ochraňuje a vyživuje vlasy počas každého letného dňa.

Arganový olej dodáva vlasom pevnosť, lesk, obnovuje a posilňuje ich a zároveň vyživuje pokožku hlavy a tvorí prevenciu pred tvorbou lupín. Rumanček a citrón nielenže krásne prevoňajú vlasy, ale poskytujú stimuláciu pre rast vlasov. Na normálne až suché vlasy. 

Prečo bez SLS?

Lebo Laurylsulfát sodný, po anglicky Sodium Lauryl Sulfate (SLS) je lacný čistiaci prostriedok, ktorý má výrazné detergentné účinky (čistiace). Výrazne rozpúšťa tuky a oleje a preto sa začala využívať na odmasťovanie motorov a ako súčasť mydiel a šampónov v umývačkach áut. Neskôr začali SLS pre jej naozaj vysokú účinnosť používať aj kozmetické firmy. Je súčasťou sprchových gélov, šampónov, mydiel, ústnych vôd, zubných pást... Okrem nepríjemnej chute, ktorú sa výrobcovia snažia prekryť chuťovými a aromatickými látkami, má SLS omnoho závažnejšie negatíva.

Nebezpečná látka 
Nežiaduce účinky SLS dokázali mnohé odborné štúdie uskutočnené na ľudských dobrovoľníkoch. SLS dokázateľne spôsobuje podráždenie očí, slizníc, alergické reakcie, ekzematóznu dermatitídu, denaturuje proteíny membrán, kumuluje sa v pečeni, srdci, mozgu atď. Koža a sliznice sú pritom pre naše organizmy nesmierne dôležité. Plnia mnoho funkcií a ich poškodenie na úrovni 30 % môže spôsobiť smrť! American College of Toxicology (ATC) označila v roku 1983 SLS za nebezpečnú látku. Táto látka sa však naďalej používa...

Biznis na prvom mieste?
Prečo kozmetický priemysel nemyslí pri inovácii produktov na tieto dôsledky? Možno preto, že látka SLS je lacnejšia ako iné povrchovo aktívne látky. Možno preto, že ročný obrat z týchto výrobkov je len v Európe viac ako 30 miliárd eur. 
A spotrebitelia sa nezaujímajú. Alebo len nevedia čítať čo najmenšími písmenami uvedené zloženie prípravkov, ktoré používajú. 
Problém je, že kozmetické prípravky podliehajú úplne iným pravidlám ako lieky. Aj právnym. Žiadna zo spoločností preto nemá obavy, že by v prípade poškodenia musela platiť vysoké odškodné. Za kozmetický výrobok sa totiž považuje látka alebo prípravok určený pre vonkajšie časti ľudského tela (pokožku, vlasový systém, pery, nechty a vonkajšie pohlavné orgány), zuby a sliznicu ústnej dutiny, s cieľom výhradne alebo prevažne ich očistiť, parfumovať, meniť ich vzhľad, chrániť, udržiavať v dobrom stave, alebo korigovať ľudské pachy.

Zatiaľ nie je zakázaná látka
Napriek tomu, že podľa ATC je SLS nebezpečná látka, slovenské zákony to až tak čierno nevidia. Ak by to tak bolo, kozmetické prípravky by boli omnoho drahšie, kozmetické firmy by museli hľadať drahšie náhrady. Ak by SLS zakázali, väčšina kozmetických firiem by skrachovala.
Hoci SLS nie je na zozname karciongénnych látok, riziko rakoviny tu hrozí. 

Nebudem pokračovať s ďaľšími hrozivými info, varovaniami atď. Asi stačilo... 
Je potrebné čítať to, čo je napísané malými písmenami ... Zároveň je treba byť objektívny a zhodnotiť koncentráciu látky vo výrobku.

  1. Zlé
  2. Dobré
Pokračovať